Trending Tags

DSÖ Direktörü: Aşı dağılımında fazla payı zengin ülkeler alıyor

Netflix tarafından yayımlanan yeni bir belgeselde konuşan Dünya Sağlık Örgütü Genel Müdürü Tedros Adhanom Ghebreyesus, aşılardaki en büyük payı zengin ülkelerin almasına artık bir ‘dur’ denmesi gerektiğini vurguladı. 

Dünya Sağlık Örgütü Genel Müdürü Tedros Adhanom Ghebreyesus, Ocak 2020’de Çin’i ziyaret ettiğinde, corona virüsü hakkında bir şey anlamadıklarını itiraf etmişti. DSÖ’nün bu krizi pandemi olarak adlandırması iki ayı bulurken, maskelerin hayatımıza girmesi üç ayı, sosyal mesafeyi keşfedilmek ise neredeyse 6 ayı bulmuştu.

Tedros, Netflix’te yayınlanmaya başlanan “Convergence: Courage in a crisis” adlı yeni belgeselde nihayet “virüsü tanımaya başladık” ifadelerini kullandı.

EN BÜYÜK HAYAL KIRIKLIĞI

Belgeselde, 2020 yılı boyunca Çin, ABD, Brezilya, Peru gibi ülkelerde Covid-19 salgınının ön saflarında yer alan doktorların, ambulans çalışanlarının, hastaların ve hastane personelinin işlerinden ve yaşamlarından kareler yer alıyor.

Belgesel, aynı zamanda, dünyadaki sağlık sistemlerinin ve siyasi güçlerin bu krizi ne kadar kötü yönettiğine de ışık tutarken, zengin ve yoksul ülkeler arasındaki ayrımcılığa da dikkat çekiliyor. DSİ Direktörü Tedros ‘zengin ülkeler güçlendirici dozlara geçerken, yoksul ülkelerin aşı bulamaması’nı en büyük hayal kırıklığı olarak nitelendiriyor.

Previous post CHP’li Özkoç: Günaydın Sayın Çavuşoğlu
Next post Rönesans Holding’den iddiaları reddeden açıklama
1xbet -- betturkeygiris.org- tipobet365 --