Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Port Güncel Son dakika haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Guncel
  4. »
  5. Dışişleri Bakanlığı’ndan Üçlü Zirve Açıklaması: Türkiye, Azerbaycan ve Pakistan İlişkileri Güçleniyor

Dışişleri Bakanlığı’ndan Üçlü Zirve Açıklaması: Türkiye, Azerbaycan ve Pakistan İlişkileri Güçleniyor

haber haber - - 2 dk okuma süresi
17 0

Üç Ülkenin Liderleri Astana’da Bir Araya Geldi

Dışişleri Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif’in Şanghay İşbirliği Teşkilatı 24. Devlet Başkanları Konseyi vesilesiyle Astana’da gerçekleştirdiği zirveyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Zirvede Ele Alınan Konular

Bakanlık, üçlü zirvede, Türkiye, Azerbaycan ve Pakistan arasındaki ilişkilerin ele alındığını, Gazze, Kıbrıs, Keşmir, İslamofobi gibi bölgesel ve küresel konuların değerlendirildiğini duyurdu.

İş Birliğinin Güçlendirilmesi Kararlaştırıldı

Zirvede daha önce Parlamento Başkanları ve Dışişleri Bakanları düzeyinde gerçekleştirilen toplantıların liderler düzeyine taşınması kararlaştırıldı. Üçlü iş birliği sürecinin liderler düzeyine taşınmasıyla, Türkiye, Azerbaycan ve Pakistan arasındaki işbirliği olanaklarının geliştirilmesine yönelik güçlü irade teyit edildi.

Bu iş birliğinin hem üç ülke halklarının refahına katkı sağlayacağı hem de bölgesel ve küresel barışa ve istikrara hizmet edeceği vurgulandı. İhtilafların egemenliğe ve toprak bütünlüğüne saygı ilkeleri gözetilerek ilgili ülkeler arasında diyalog yoluyla çözümlenmesine öncelik verilmesi kararlaştırıldı. Terörle mücadele ve sınıraşan tehditlerle mücadele konularında üç ülke arasındaki iş birliğinin önemi ve kararlılığı da teyit edildi.

Gelecek Toplantılar ve Kararlar

Üçlü iş birliği sürecinin müteakip toplantılarının Türkiye, Azerbaycan ve Pakistan’da düzenlenmesi kararlaştırıldı. Bu kararlarla birlikte Türkiye, Azerbaycan ve Pakistan arasındaki iş birliğinin daha da güçlenerek devam edeceği belirtildi.

İlgili Yazılar