Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Port Güncel Son dakika haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Guncel
  4. »
  5. Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Brüksel’de Filistin Konulu Toplantılara Katıldı

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Brüksel’de Filistin Konulu Toplantılara Katıldı

haber haber - - 2 dk okuma süresi
29 0

Bakan Fidan, Filistin Devleti’nin Tanınması ve İki Devletli Çözüm Konularını Görüştü

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Brüksel’de temaslarda bulunarak Filistin konulu toplantılara katıldı. Toplantıda, Filistin Devleti’nin tanınması ve iki devletli çözüm konuları ele alındı. Türkiye’yi temsil eden Bakan Fidan, Norveç ve Suudi Arabistan’ın organizasyonuyla gerçekleşen toplantıda, Türkiye’nin Filistinlilere verdiği desteği vurguladı.

İkili Görüşmeler ve Mesajlar

Bakan Fidan, Brüksel’de ayrıca Katar Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Muhammed bin Abdurrahman Al Sani ile, İspanya Dışişleri Bakanı Jose Manuel Albares ile de ikili görüşmeler gerçekleştirdi. Fidan, Filistin Devleti’nin tanınması yönünde önemli mesajlar vererek, Filistin konusundaki çabaların artırılması gerektiğinin altını çizdi.

Fidan’ın Uyarıları ve Çağrıları

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgilere göre, Fidan, Filistin konusundaki toplantılarda, Filistin’in tanınması için yapılan çabaların ertelenmemesi gerektiğini vurguladı. Ayrıca, İsrail’in Filistin Yönetimi’ni baskı altında tutmak için gelirlerini dondurduğunu belirterek, bu durumun Filistin’in sürdürülebilir finansmanını tehlikeye attığını dile getirdi.

Bakan Fidan, uluslararası toplumun Filistin’i “yönetim” olarak tanımasının İsrail işgalini desteklediğini ifade ederek, Filistin’in tam teşekküllü bir devlet olarak faaliyet göstermesi gerektiğini savundu. Tanımanın ertelenmesinin sorunu çözmediğini, sadece İsrail’e daha fazla zaman kazandıracağını belirten Fidan, Filistin’in kendi sistemini yürütmek için kendi kurumlarına sahip olması gerektiğinin altını çizdi.

İlgili Yazılar