Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Port Güncel Son dakika haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. DEİK Genel Kurulu ve Ustalara Saygı Ödül Töreni

DEİK Genel Kurulu ve Ustalara Saygı Ödül Töreni

haber haber - - 2 dk okuma süresi
20 0

Cumhurbaşkanı Erdoğan, DEİK Genel Kurulu’nda Türkiye’nin İhracat Hedeflerini Anlattı

İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirilen Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Genel Kurulu ve Ustalara Saygı Ödül Töreni’nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla önemli açıklamalar yapıldı. Bakan Bolat’ın konuşmasında vurguladığı Türkiye’nin ihracat hedefleri ve başarıları dikkat çekti.

Türkiye’nin İhracat Hedefleri

Bakan Bolat , DEİK’in Türkiye’nin ihracat misyonunun öncülüğünü yapan lokomotiflerden biri olduğunu Betnano belirterek, Türkiye’nin dünyanın en fazla ihracat yapan ülkeleri arasına yükselmesi için gece gündüz kamu ve özel sektörün birlikte çalıştığını söyledi. Bu yıl için 377 milyar dolar ihracat ve döviz geliri hedefi koyduklarını ifade eden Bolat, geçtiğimiz yıl elde ettikleri başarıyı bu yıl da sürdürmeyi hedeflediklerini dile getirdi.

Türkiye’nin İhracat Verileri

Bakan Bolat, Türkiye’nin 2023 yılında yıllık Betnano giriş yüzde 4,5 büyüme gösterdiğini ve dünya ekonomisinin aksine sürekli büyüme performansı sergilediğini belirtti. Türkiye’nin 2024’ün ilk dört ayında mal ihracatının yüzde 2,7 arttığını ve yeni rekorlara hazırlandığını açıkladı.

Türk Müteahhitlik Firmalarının Uluslararası Başarısı

Bakan Bolat, Türk müteahhitlik firmalarının 136 farklı ülkede 12 bin 200 proje üstlendiğini ve bu projelerin toplam değerinin 507 milyar doları aştığını paylaştı. Bu Betnano direct başarıyla Türk mal ve hizmetlerinin dünya çapında kalite ve marka gücünü kanıtladıklarını vurguladı.

Bakan Bolat’ın konuşması, Türkiye’nin ihracat hedeflerine yönelik olan güçlü ve kararlı adımlarını ortaya koyarken, DEİK Genel Kurulu’nun verimli geçmesi temennisinde bulundu.

İlgili Yazılar