Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Port Güncel Son dakika haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İş Dünyası
  4. »
  5. BM Genel Sekreter Sözcüsü: UAD Kararları Bağlayıcıdır

BM Genel Sekreter Sözcüsü: UAD Kararları Bağlayıcıdır

haber haber - - 1 dk okuma süresi
19 0

Genel Sekreterin UAD Kararlarına Yaklaşımı

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, basın toplantısında, Genel Sekreterin Uluslararası Adalet Divanı’nın (UAD) kararlarını dikkate aldığını ve kararların bağlayıcı olduğunu hatırlattı. Dujarric, tarafların bu kararlara gerektiği gibi uyacaklarına inandığını ifade etti.

Mahkeme Tarafından Emredilen Tedbirler

Dujarric, ayrıca Genel Sekreterin, UAD tarafından emredilen geçici tedbirlere ilişkin bildirimi BM Güvenlik Konseyi’ne uygun şekilde ileteceğini belirtti. Kararların BM’nin sahadaki yardım operasyonlarını nasıl etkileyeceği sorusuna ise Dujarric, “Kanıt uygulamada olacaktır. BM için işlerin kolaylaşmasının tek yolu askeri harekatın sona erdiğini görmemizdir.” açıklamasını yaptı.

BM’nin Gazze’ye Yardım Çabaları

Dujarric, UAD kararları uygulansın veya uygulanmasın BM’nin Gazze halkına daha fazla insani yardım ulaştırmak için çaba göstereceğini vurguladı. UAD’nin aldığı tedbir kararlarında, İsrail’in Refah’a yönelik saldırılarını durdurmasına, insani yardımları engellememesine ve BM görevlilerinin Gazze’ye girişine izin vermesine hükmettiği hatırlatıldı.

İlgili Yazılar