Trending Tags

Bilim insanları uyardı

Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı saldırıda 100 gün aşılırken, savaş nedeniyle Karadeniz’de özellikle yunus popülasyonunun derinden etkilendiği açıklandı.

Karadeniz’de yapılan araştırmalarda bilim insanları, Rusya-Ukrayna savaşı sırasında ‘birkaç bin’ yunusun ölmüş olabileceğini söyledi.

Ukrayna’nın Tuzla Haliçleri Ulusal Doğa Parkı’nın araştırma direktörü Ivan Rusev, bir Facebook gönderisinde deniz memelilerinin Ukrayna, Bulgaristan, Türkiye ve Romanya da dahil olmak üzere birçok ülkeyi sınırlayan Karadeniz kıyı şeridinde derinden etkilendiğini söyledi.

Dr. Rusev tarafından paylaşılan resimler, yunusların bombalardan kaynaklanan yanık izleri de dahil olmak üzere savaşla ilgili olduğunu iddia ettiği yaralanmalarla karaya vurduğunu gösterdi.

Rusev, “Son haftalarda Karadeniz’de yunuslar arasındaki savaşta ciddi kayıplar olduğunu bir kez daha vurguluyorum” derken, ekibi ve Avrupa’daki diğer araştırmacılar tarafından toplanan verilere dayanarak, Ukrayna’daki savaşın ortasında “birkaç bin” yunusun öldüğünü vurguladı.

Geçen yıl, 100’den fazla bilim insanından oluşan uluslararası bir ekip, Karadeniz’de yaklaşık çeyrek milyon yunusun olabileceğini tahmin ettiklerini söylemişti.

Geçtiğimiz ay yapılan açıklamada ise, “Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş nedeniyle Karadeniz’de biyolojik çeşitlilik, deniz, gıda ve çevre güvenliği tehdit altında” denilmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous post İki içecek ve bir yengeç bacağına 600 euro hesap ödeyen turistler restorana dava açtı
Next post Bilim insanlarından küresel ısınma uyarısı
1xbet -- betturkeygiris.org- tipobet365 marsbahis güncel adres --