Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Port Güncel Son dakika haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İş Dünyası
  4. »
  5. Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı İran’ın Bölgedeki Desteğini Eleştirdi

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı İran’ın Bölgedeki Desteğini Eleştirdi

haber haber - - 1 dk okuma süresi
23 0

John Kirby, İran’ın Bölgedeki Politikalarını Değerlendirdi

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik İletişim Danışmanı John Kirby, telekonferans yoluyla düzenlediği basın brifinginde İran’la ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Üzüntü Duyduklarını Belirtti

Kirby, İran Cumhurbaşkanı Raisi’nin hayatını kaybettiği helikopter kazasından dolayı üzüntülerini dile getirerek, İran halkına taziye dileklerini ilettiklerini söyledi.

İran’ın Bölgedeki Rolüne İşaret Etti

Kirby, İran’ın bölgedeki unsurlara verdiği destek konusunda ciddi endişelerini dile getirdi. Hamas saldırılarına sağladığı destekle Reisi’nin “ellerinin kanlı olduğunu” savundu.

Açıklamaları Temelsiz Bulduğunu Belirtti

Kirby, eski İran Dışişleri Bakanı Zarif’in ABD’yi suçladığı açıklamalarını “temelsiz” olarak değerlendirdi. ABD’nin kazaya sebep olduğu iddialarını reddederek, kazanın net sebebinin henüz bilinmediğini vurguladı.

İran’ın ABD’yi Sorumlu Tutma Çabalarını Eleştirdi

Kirby, İran’ın ABD’yi sorumlu tutma çabalarını eleştirerek, bu tür iddiaların sürpriz olmadığını belirtti ve İran’ın ABD’yi suçlamak için bahane aradığını ifade etti.

Söz konusu helikopter kazasında hayatını kaybeden İranlı yetkililer için eski Dışişleri Bakanı Zarif’in yaptığı suçlamaları da “asılsız” olarak nitelendirdi.

İlgili Yazılar