Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Port Güncel Son dakika haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Başkan Arda, Kılıçdaroğlu’na Gaziemir’in sorunlarını anlattı

Başkan Arda, Kılıçdaroğlu’na Gaziemir’in sorunlarını anlattı

haber haber - - 4 dk okuma süresi
10 0

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda’nın da aralarında bulunduğu Ege Bölgesi’nin CHP’li ilçe belediye başkanlarıyla video konferans yöntemiyle bir araya geldi. Ege Bölgesi’ndeki 49 ilçenin CHP’li belediye başkanlarının katıldığı toplantıda konuşan Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, Aktepe ve Emrez mahallerindeki kentsel dönüşüm ve İzmir’in Çernobil’i olarak bilinen eski kurşun fabrikasıyla ilgili yaşanan sıkıntıları anlattı, Kılıçdaroğlu’ndan destek talep etti.

Hazine miktar fazlalıkları çözülmeli
Aktepe-Emrez Mahalleri Kentsel Dönüşüm Projesi ile ilgili yaşanan sıkıntıları CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na anlatan Başkan Halil Arda, bu mahallelerde sıkıntılara yol açabilecek hazine miktar fazlalıkları şerhlerinin tapu kayıtlarından kaldırılarak vatandaşların mülkiyet sorununun çözülmesi için adım atılması gerektiğini söyledi.

Aktepe – Emrez mahallelerini kentsel dönüşüm alanı ilan eden İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin girişimlerine karşın ülkede yaşanan ekonomik kriz nedeniyle dönüşümün ilerleyemediğine dikkat çeken Başkan Arda, “İzmir’in en büyük kentsel dönüşüm alanı 122 hektarla ilçemdeki iki mahalleyi kapsıyor. Yaklaşık 10 yıl önce alınan kararla bu bölge kentsel dönüşüm bölgesi ilan edildi. İzmir Büyükşehir Belediyesi kentsel dönüşümü gerçekleştirmek istiyor. Ancak inşaat sektörü zor durumda olduğu için ihalelere mütahitler giremiyor. Burada İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin İZBETON firmasının öncü olmasını istiyoruz. Ama burada bizi ilgilendiren büyük bir problem var. Vatandaşların tapularının üzerinde mülkiyetle ilgili hazine miktar fazlalıkları var. Bu hazine miktar fazlalıklarının bedelsiz olarak vatandaşlara devrini istiyoruz. Zaten dezavantajlı insanların yaşadığı bir bölge ve bu hazine miktar fazlalıklarını satın almaları çok zor görünüyor. Bu konunun Milli Emlak Müdürlüğü tarafından çözülmesini istiyoruz. Bölgede yaşayan insanların İzmir depreminden sonra çok büyük tedirginlikleri var” diye konuştu.

Nükleer atıklar temizlenmeli
Türkiye Atom Enerjisi Kurumu tarafından Gaziemir’de 13 yıl önce tespit edilen eski kurşun döküm fabrikasının bahçesindeki tehlikeli atık ve radyoaktif maddelerin Gaziemir ve İzmir’e zehir saçmaya devam ettiğini kaydeden Başkan Arda, şunları söyledi:
“Aktepe-Emrez mahallerinde, İzmir’in Çernobil’i olarak adlandırdığımız nükleer atıkların gömülü olduğu bir eski kurşun fabrikası var. Bu konuda da çok büyük girişimlerim oldu. İzmir Valiliği nezdinde toplantılar yapılmasına öncülük ettim. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın aksiyon alıp, bu atıkların temizlenmesi en büyük hedefimiz. Bu konuda partimden yardım istiyorum.”

Devlet arazileri tahsis edilsin
Belediyenin yeterli arazisi olmadığı için projelerini yaşama geçirecek alan bulamadığını dile getiren Belediye Başkanı Halil Arda, özellikle Sarnıç bölgesinin pazar yeri ihtiyacının çözülmesi için devlet arazilerinin belediyeye tahsis edilmesi gerektiğini söyledi. Başkan Arda, “Arazi stoku ile ilgili çok büyük sıkıntılarımız var. İlçemde, Milli Emlak Genel Müdürlüğü ve Orman Genel Müdürlüğü başta olmak üzere devlete ait araziler var. Kapalı pazar yeri yapmak istiyorum ama maalesef yerim yok. Bu tip yatırımlar için devlete ait arazilerin bedelsiz devrini talep ediyorum. Çevre ve Şehircilik Bakanı ile Tarım ve Orman Bakanından randevu taleplerim var. Ancak bir türlü gerçekleşmiyor. Bu konuda yardımınızı talep ediyorum” dedi.

İlgili Yazılar