Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Port Güncel Son dakika haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Guncel
  4. »
  5. Bakan Soylu’dan kaçak göçmen açıklaması

Bakan Soylu’dan kaçak göçmen açıklaması

haber haber - - 4 dk okuma süresi
23 0

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, düzensiz göçle mücadele kapsamında taksicilere yabancı yolcuların seyahat izin belgelerinin kontrolü yükümlülüğü, TIR ve kamyon parklarına da güvenlik kamerası kurulması zorunluluğu getirdiklerini söyledi. Soylu, “Kaçak göçmeni bir ilden bir ile taşımaya kimse aracılık etmesin” dedi.

İçişleri Bakanı Soylu, Gölbaşı Vilayetler Evi’nde ‘Göç Kurulu Toplantısı’na katıldı. Soylu, 11 yıldır Suriye ve Orta Doğu kaynaklı, terör ve istikrarsızlık kaynaklı ve vekalet savaşları kaynaklı bir göçü yönettiklerini söyleyerek, “Hemen yanı başımızda 2 ülke var; Suriye ve Irak. 2 terör örgütü PKK/PYD ve DEAŞ bu 2 ülkenin otoritesini alt üst edebilmek için elinden gelen her şeyi ortaya koydu. Bütünleşik yönetimini ortadan kaldırabilmek için her şeyi ortaya koydu. Ve bir taraftan Afganistan, bir taraftan Pakistan, bir taraftan Yemen, diğer taraftan Lübnan, Filistin; etrafımızdaki coğrafyada iklim değişikliğinden gıda krizine kadar, ekonomik yoksunluktan iç savaşlara ve vekalet savaşlarına kadar birçok düzensizliğin ve istikrarsızlığın harekete geçirdiği bir göç dalgasıyla karşı karşıyayız” dedi.

Soylu, Türkiye’de yabancı düşmanlığı diye bir kavramın olmadığını ifade ederek, “Bu medeniyetin böyle bir kavramı yoktur. Batı’nın vardır; doğru. Çünkü onların medeniyeti buna çanak açan bir medeniyettir. Bizim medeniyetimiz her insanı bir alem gören bir medeniyettir. Çok net. Kurallarımız açıktır ve bellidir. Komşunun komşunun külüne muhtaç olduğunu ifade eden bir geleneğin devamıyız. Tok yatanı sorgulayan bir inancın mensuplarıyız. Birileri kendi değerlerimizden bizi koparmaya çalışabilirler. Bunu gelecek seçimler için bir siyasi malzeme olarak kullanabilirler. Kullanmak için çaba sarf edebilirler. Bu oyuna da düşmemeliyiz. Göç meselesi bir insanlık meselesidir. Kimse kundaktaki çocuğunu binlerce kilometre ne olduğunu bilmeyen bir maceraya giderken hanımıyla, çocuğuyla giderken keyfi bir şekilde yolculuğu gerçekleştiriyor değil; ya iç savaştan ya yokluktan ya da yoksunluktan” ifadelerini kullandı.

Soylu, bugün valiliklere gönderilecek yine aynı talimatta TIR parklarına da düzenlemeler getirdiklerini ifade ederek, “Burada da TIR kasalarının brandalarını keserek içlerine girme veya başka şekilde kaçak yolcu alma durumlarına karşın TIR parklarına, kamyon parklarına, kamera sistemleri kurmayı ve diğer güvenlik tedbirlerini almayı da tedbir olarak getiriyoruz. Burada da bazı TIR’ların arka kasalarında taşınıyorlar. Kişi diyor ki; ‘Brandayı kestiler içeri girdiler, benim bilgim yoktu’ şeklinde bir çok ifade ve değerlendirme ile karşı karşıya kaldığımız için buna ait bir tedbiri de yine ‘göçmen kaçakçılığı ile mücadele’ başlığı altında getiriyoruz. Kaçak göçle mücadelenin yanı sıra bizim için önemli bir alan hiç şüphesiz uyum politikalarıdır. Pandemiye rağmen bu çalışmaları belirli ölçüde sürdürdük. Bugün de üstelik yoğun bir dezenformasyon ortamında olmamıza rağmen bu çalışmalara yoğun bir şekilde devam ediyoruz. Şuan toplamda 655 bin 855 kişiye bu eğitimlere bir fiil sadece bu yıl içinde ulaşmış durumdadır” dedi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir