Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Port Güncel Son dakika haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İş Dünyası
  4. »
  5. Assange, Casusluk Suçlamasını Kabul Etti ve Anlaşmayla Serbest Bırakılacak

Assange, Casusluk Suçlamasını Kabul Etti ve Anlaşmayla Serbest Bırakılacak

haber haber - - 2 dk okuma süresi
22 0

Assange’ın Duruşması ve Aldığı Karar

Julian Assange, Büyük Okyanus’un Asya kıyılarına yakın ABD toprağı Kuzey Mariana Adaları Bölge Mahkemesi’nde casusluk suçlamasını kabul etti. Bölge hakimi Ramona Manglona’nın sorularını yanıtlayan Assange, ABD ile vardığı anlaşma gereği casusluk yasasını ihlal ettiği suçlamasını kabul etti. Anlaşma kapsamında Assange’ın Wikileaks’e sağladığı tüm belgeleri imha etmesi kararlaştırıldı.

Destek ve Kutlama Mesajları

Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador, seçilmiş Devlet Başkanı Claudia Sheinbaum ve Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, WikiLeaks kurucusu Julian Assange’a destek verdiklerini açıkladı. Obrador, Assange’ın hapisten çıkmasını memnuniyetle karşıladığını belirterek, “Özgürlük Anıtı boş bir sembolden ibaret olmayacak, dünyanın dört bir yanındaki milyonlar gibi canlı ve mutlu.” dedi.

Assange’ın Dava Süreci

Assange’ın kurduğu WikiLeaks, 2010 yılında ABD’nin Irak ve Afganistan’da işlediği suçları delillendiren gizli belgeleri yayımlamasıyla tanınmıştı. 2012’de Ekvador’un Londra Büyükelçiliğine sığınan Assange, 2019’da gözaltına alınmış ve İngiltere’de tutuklanmıştı. Assange’ın ABD’ye iade talebi ise uzun bir süredir devam ediyordu. Son açıklamaya göre Assange, casusluk suçlamasını kabul ettiği anlaşma sonucu İngiltere’den ayrılarak Avustralya’ya gitmesine izin verilecek.

İlgili Yazılar