Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Port Güncel Son dakika haberleri

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Guncel
 4. »
 5. Akıllı Tahtalarda Kullanılan Programlar

Akıllı Tahtalarda Kullanılan Programlar

haber haber - - 3 dk okuma süresi
26 0

Akıllı tahtalarda kullanılan programlar ile eğitim seviyesinin yükselmesi de mümkün oluyor. Tahtalarda kullanılan programlarla derslerin işlenmesinin kolaylaşmasına olanak sağlıyor. Akıllı tahta Fatih projesi kapsamında okullarda bulunan kara tahtaların yerine kullanılmaya başlanmıştır. Öğretmenlerin derslerini daha etkili şekilde işleyebilmeleri bu tahtalar ile mümkün olur. Bunun yanında öğrencilerin de öğrendiklerinin kalıcı olmasını sağlıyor.

Pandemi döneminde uzaktan eğitime geçilmesi ile birlikte akıllı tahtaların içeriğinde olması gereken programların sayısında da artış olmuştur. Eklenen programlarla uzaktan eğitimin daha etkili ve tıpkı sınıflarda olduğu gibi etkileşimli işlenmesi mümkün oluyor. Okullarda kullanılan akıllı tahtaların değişmesi gerektiğinde modern teknolojiye sahip olanlar tercih edilmesi gerekir.

Akıllı Tahtalarda Hangi Programlar Olmalıdır?

Dersin işlenmesi sırasında öğretmenin hazırladığı sunumlar, tablolar ve çizimler tahtaya yansıtılır. Bu sayede öğretmenin ders sırasında tablo ve çizim yapmasına gereke kalmaz. Bunları hazır olarak tahtaya yansıtır ve derste zaman kaybı yaşanmaz. İşlenen dersler tahtaya yansıtılan bütün kayıtlar hafızaya alınır. Geriye dönüşler yapılarak istenen tekrarlar ve bilgiyi pekiştirme olanağı bulunur. Bütün bilgisayarlarda olduğu gibi akıllı tahtalarda da sunumların, tabloların, çizimlerin açılması için bazı programların yüklü olması gerekir. Aksi takdirde dersin işlenmesi mümkün olmaz. Akıllı tahtalarda hangi programlar olmalıdır sorusuna cevap şu şekilde verilebilir.

 • Powerpoint
 • Excel
 • Word
 • Adobe reader
 • Akıllı tahta bilişim sistemi
 • Winrar
 • Media player codec
 • StarBoard Software

Online Eğitim İçin Akıllı Tahtada Olması Gereken Programlar

Uzaktan eğitim sırasında devlet okullarında EBA kullanılmakla birlikte bunun yanında kullanılan farklı programlarda bulunur. Kurulan bu programlar ile uzaktan eğitimde öğrencilerin de derse aktif katılımı mümkün olur. Ekran paylaşımı yapılan programların yüklenmesi ile öğrencilerin sesli ve görüntülü olarak derse katılmaları mümkün olur. Zoom, Skype, Teams, Meet gibi uygulamalar da eğitimin kalitesinin yükselmesini sağlar.

Online eğitim için akıllı tahtada olması gereken programlar kolayca yüklenebilir. Ardından derse anlatılan konu ile ilgili olan uzman kişiler davet edilerek onların bilgilerinden ve tecrübelerinden yararlanma imkanı bulunur. Akıllı tahtadan öğretmen whatsapp uygulamasına girerek ders notlarını öğrenciler ile anında paylaşma olanağını da bulabilirler.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir