Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Port Güncel Son dakika haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İş Dünyası
  4. »
  5. ABD’de Artan Orman Yangınları ve Hava Koşulları

ABD’de Artan Orman Yangınları ve Hava Koşulları

haber haber - - 2 dk okuma süresi
19 0

New Mexico’da Devam Eden Orman Yangınları

Ulusal Hava Durumu Servisi’nin verilerine göre, ABD’nin güneybatısından gelen sıcak hava dalgası nedeniyle New Mexico eyaletinde başlayan orman yangınları devam ediyor. Ruidoso köyü ve çevresinde devam eden yangınlar, binlerce kişinin tahliyesine ve 1 kişinin hayatını kaybetmesine neden oldu. Hafta sonuna doğru yağmurun yağması beklenerek yangının kontrol altına alınması umut ediliyor.

Yüksek Yangın Riski ve Olağanüstü Kuraklık

Fırtına Tahmin Merkezi ve Ulusal Hava Durumu Servisi, New Mexico’nun genelinde yüksek yangın riskine dikkat çekiyor. Aşırı kuru hava ve yüksek sıcaklıklar, yangınların hızla yayılmasına neden oluyor. Ülkenin “olağanüstü kuraklık” yaşadığı düşünülen tek bölgesi olan New Mexico’da durum endişe verici.

28 Bölgede Orman Yangınları

Ulusal Kurumlar Arası Yangın Merkezi’nin güncel verilerine göre, ABD genelinde toplam 28 orman yangını devam ediyor. Bunlardan 17’si kontrol altına alınamadı ve 11’i kısmen kontrol altında. Bu yılın başından itibaren ülke çapında 19 binden fazla orman yangını çıktı ve 861 bin dönüm alan zarar gördü.

Doğal Afetlerin Etkisi

Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi’ne göre, ABD’de doğal afetler ve şiddetli hava koşulları bu yıl 1 milyar doların üzerinde hasara yol açtı. Ayrıca doğal afetlerde hayatını kaybedenlerin sayısı 84’e ulaştı. Ülkede yaşanan yangınlar ve hava koşulları ciddi zararlara ve kayıplara neden olmaya devam ediyor.

İlgili Yazılar