Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Port Güncel Son dakika haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Guncel
  4. »
  5. ABD uyardı

ABD uyardı

haber haber - - 3 dk okuma süresi
36 0

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinde üçüncü aya girilirken, dünyanın diğer bir noktasında Çin ve Tayvan arasında da gerginlik tırmanıyor.

ABD’de Ulusal İstihbarat Direktörü Avril Haines, Senato Silahlı Hizmetler Komitesi önünde yaptığı konuşmasında Çin’in aktif olarak Tayvan’ı ele geçirebilecek bir ordu kurmaya çalıştığını öne sürdü.

Haines, Tayvan’a yönelik ciddi bir tehdidin olduğunu belirtirken, bugünden 2030’a kadarki süreçte Çin’de askeri bir hamle beklediklerini iddia etti. Haines, “Bize göre, Çin, Tayvan’a müdahale etmek için ordusuyla ilgili çalışmalarını hızlandırdı.” dedi.

Savunma İstihbarat Teşkilatı başkanı Korgeneral Scott Berrier de Çin Devlet Başkanı Şi Çinping’in Rusya’nın Ukrayna’daki savaşından yeterli dersi çıkaramadığını açıkladı. İki yetkili de Ukrayna’daki durumun Çin’i etkilediğini öne sürdü. Ancak Berrier, Haines’e göre daha olumlu bakarken, Çin’in Tayvan krizini barışçıl yollarla çözmek isteyeceğini öne sürdü.

CIA Direktörü Bill Burns de önceki gün yaptığı açıklamada, Ukrayna’daki savaşın Çin’in hesaplarını etkilediğini iddia etti. Burns, “Çin Devlet Başkanı Şi’nin zaman içinde Tayvan üzerinde kontrolü ele geçirme kararlılığını bir an olsun erozyona uğrattığını düşünmüyorum, ancak bunun nasıl ve ne zaman yapacakları konusundaki hesaplamalarını Ukrayna üzerinden düzenliyorlar.” dedi.

Rusya’nın Ukrayna’daki işgali de Tayvan’ı alarm durumuna geçirmişti. Tayvan’ın Çin anakarasına bağlanması, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’in ülkeyi 2050’ye kadar birleştirerek güçlendirme planının en önemli ayaklarından biri olarak görülüyor. “Tek Çin” ilkesini benimseyen Çin, halihazırda Tayvan’ı ülkenin bir parçası olarak görüyor. Rusya’nın yakın müttefiki olan ülke son dönemde ordusunu modernize etmek için büyük yatırımlar yapıyor.

Öte yandan, Tayvan Ulusal Chung-Shan Bilim ve Teknoloji Enstitüsü (NCSIST) tarafından, dün Tayvan’ın güneydoğusunda bulunan Pingtung kentindeki bir askeri üste 3 gün sürecek füze testlerinin gerçekleştirilmeye başlandığı açıklandı.

Tayvan Ulusal Chung-Shan Bilim ve Teknoloji Enstitüsü (NCSIST) tarafından Pingtung kentindeki Jiupeng askeri üssünde füze testlerinin başladığı duyurulurken, testlerin 10-12 Mayıs tarihleri arasında yapılacağı belirtildi. Açıklamada, 3 gün boyunca yalnızca sabahın erken saatlerinde ve öğlen saatlerinde toplam 4 tur füze testi gerçekleştirileceği bildirildi. Ayrıca testleri izlemek için insansız hava araçlarının NCSIST tarafından bölgede konuşlandırılacağı açıklandı.

Yetkililer uçak ve gemileri, füze testlerinin yapıldığı zaman dilimlerinde Tayvan’ın Orkide Adası ve Yeşil Ada’yı çevreleyen güneydoğu sularını kapsayan test bölgesinden kaçınmaları konusunda uyarıda bulundu.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir