Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Port Güncel Son dakika haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İş Dünyası
  4. »
  5. ABD Dışişleri Bakanlığı: Çin’in Askeri Tatbikatlarına İlişkin Endişeler

ABD Dışişleri Bakanlığı: Çin’in Askeri Tatbikatlarına İlişkin Endişeler

haber haber - - 2 dk okuma süresi
26 0

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mathew Miller, Çin’in Askeri Tatbikatlarına İlişkin Açıklamalarda Bulundu

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mathew Miller, Çin’in düzenlediği askeri tatbikatlarla ilgili yazılı açıklama yaparak, ABD’nin Çin’in faaliyetlerini yakından izlediğini ve müteffiklerle “ortak endişeler” konusunda yakın koordinasyon içinde olduğunu belirtti.

Miller , “Güçlü bir şekilde Pekin’e itidalli davranması çağrısında bulunuyoruz.” diyerek, “rutin demokratik bir geçişi” askeri kışkırtmalar için bahane olarak göstermenin gerginliği artıracağı uyarısında bulundu.

Çin’in Tayvan’ı Ablukaya Alması

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, Çin’in Tayvan ve Tayvan Boğazı çevresinde düzenlediği ortak askeri tatbikatlarından derin endişe duyduklarını vurgulayarak, “Tek Çin Politikası”na bağlılıklarını koruduklarının iddaci güncel giriş altını çizdi.

Tayvan Savunma Bakanlığı ise sosyal medya platformunda yaptığı açıklamada, son 24 saatte 62 askeri hava aracının Ada çevresinde uçtuğunu belirtti. Çin’in Ada çevresinde düzenlediği askeri tatbikatın parçası olan uçuşlar ve gemi devriyeleri, gerginliği artırıyor.

Çin Halk Kurtuluş Ordusunun Doğu Cephesi Komutanlığı, Tayvan Boğazı ve çevresinde gerçekleşen tatbikatın, “bağımsızlığa yönelik eylemleri cezalandırma” ve “dış güçlerin müdahalesine karşı uyarı” amaçlı olduğunu açıklamıştı.

İlgili Yazılar